İçeriğe geç

Machine Learning Nedir ?

Bu yazıda sizlerle machine learning kavramına değineceğiz. Machine learning öncelikle bilgisayar bilimlerinin bir alt dalıdır. Arthur Samuel‘e göre bilgisayarların ek bir programlamaya gerek kalmadan kendi kendine öğrenmesi demektir. Machine learning’in amacı bilgisayarların/makinelerin aldıkları verileri incelemesi ve bu veri üzerinden akılcı kararlar verebilmelerinin sağlanmasıdır. Bu sebeple machine learning istatistik, data mining, yapay zeka, olasılık kuramı başta olmak üzere pek çok konuyla ilişkilidir.

 

Verilerimiz büyüdükçe onu inceleyip, analiz edip sonrasında mantıklı kararlar almak zorlaşıyor, daha fazla zaman alıyor. Machine learning ile bunu insanlar yerimize makinelere yaptırarak hem hız kazanıyoruz, hemde hata olasılığını çok azaltıyoruz. İnsanların başedemeyeği büyüklükteki verileri analiz edebiliyoruz.

Machine learning’e verilebilecek en basit örneklerden biri e-ticaret sitelerindeki ürün önerileri fonksiyonudur. Traş bıçağı satın alanların çoğu aynı zamanda traş jelide alıyorsa, siz sepetinize traş bıçağı eklediğinizde site size almanız için traş jelini de önerecektir.

Keza aynı şekilde spotify da devamlı epica dinliyorsanız haftalık keşif listenizte within temptation‘ın şarkılarını görmeniz çok olası. Çünkü ikiside benzer türde şarkılar yapan gruplar ve birini dinleyenler genellikle diğerinide dinliyor ve seviyor. Basit bir algoritma ile site size bunu sunabiliyor.

 

 

Bir başka örnek ise gmail gibi email hizmeti veren firmaların kullandığı. Gmail, kullanıcılarının spam işaretlediği maillerin içeriğini analiz ediyor. Spam emaillerin profilini çıkarıyor. Daha önce spam göndermemiş yeni bir gönderenden spam bir email geldiğinde, email’in içeriğini analiz ederek onun spam olduğunu anlayıp artık hiçbir kullanıcının işaretlemesine gerek kalmadan direkt spam klasörünüze gönderebiliyor.

 

Machine learning’in kullanımı giderek artıyor. Örneğin microsoft’un azure üzerinden sunduğu, isteyen herkesin özellikle şirketlerin kullanabileceği machine learning hizmeti var. Bu hizmet içinde hazır componentler ve hazır algoritmalar bulunuyor.

Yakın zamanda bankalar birine kredi verip vermeyeceğini banka personeli yerine makinelere bırakacaklar. Yada facebook elindeki verilerle size en uygun eş adayını önerebilecek.

 

Bu yazıda daha derine inmeden burada noktalıyorum. Çok ilgi çekici bir konu. Daha fazla bilgi isteyenler için bu subrettit’i önerebilirim. Ayrıca udemy de pek çok kurs bulunuyor. Bu arada data minig ve machine learning dünyasında R ve Python dilleri oldukça popüler. Bu yazıda dilleri tanıtan çok güzel bir karşılaştırma yapılmış.

Hoşçakalın.

 

 

Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.